1De la virtual la real , in cativa pasi Empty De la virtual la real , in cativa pasi Vin Iun 06, 2014 6:49 pm

bZq-ISTORIE

bZq-ISTORIE
Membru
Mesaje : 70
Multumiri : 0
Cred ca am batut moneda pe Oculus Rift si realitatea virtuala in ultimele luni, cat nu am facut-o de la aparitia realitatii virtuale incoace. Acum, ca aceasta inovatie tehologica este in mainile dezvoltatorilor, apar din ce in ce mai multe aplicatii si intrebuintari ale acestui dispozitiv. De la proiectare, pana la gaming, totul este posibil, datorita unei traznai computerizate care ne confera un sentiment unic de imersiune.
Un lucru este cert, Oculus inca nu si-a atins adevaratul potential, lucru dovedit de o echipa de dezvoltatori care s-a gandit sa “combine” casca virtuala cu Virtuix Omni. Rezultatul? Sa zicem asa, acest umil redactor pune bani la pusculita pentru a-si achizitiona unul. Pretul nu este atat de piperat pe cat v-ati astepta, Virtuix Omni, adica doar “alergatorul” costand 499 de dolari fara transport. Perifericele in schimb sunt destul de scumpe. Un Oculus VR poate varia ca pret, intre 300 si 800 de dolari, iar controller-ul este 50 de dolari. Astfel, in functie de noroc, poti plati intre 850 de dolari si 1350 de dolari, in functie de cum gasesti un Oculus Rift. Ce poti face cu acest pachet? Avem mai jos doua clipuri extrem de interesante care demonstreaza cum te poti desfasura cu el intr-un spartiu virtual.