bZq-ISTORIE

bZq-ISTORIE
Membru
Mesaje : 70
Multumiri : 0
UPDATE ORA 18:00 800 de persoane au participat la funeralii tatalui lui Gica Popescu. La inmormantare au fost prezenti zeci de fosti fotbalisti, intre care Gheorghe Hagi, Bogdan Stelea, Miodrag Belodedici, Dan Petrescu, Rodion Camataru.

UPDATE ORA 13:00 Chiar daca in Calafat ploua incontinuu si bate vantul, sute de oameni s-au strans sa-l conduca pe ultimul drum pe tatal lui Gica Popescu - rude, apropiati, dar si simpli locuitori ai orasului care au tinut sa-i fie aproape lui Gica Popescu. In cateva momente cortegiul funerar va pleca spre Biserica Sf. Nicolae, iar de acolo la Cimitirul Central din Calafat. Alaturi de Gica Popescu au fost Gica Hagi, Dan Petrescu, Bogdan Stelea sau Miodrag Belodedici. Gica Popescu nu s-a despartit de mama sa, pe care a incercat sa o consoleze.

UPDATE ORA 12:20 Fosti colegi ai fostului capitan al nationalei de fotbal, dar si numerosi oameni din fotbalul romanesc au ajuns, joi la pranz, la Calafat, unde are loc inmormantarea tatalui acestuia, ei aducandu-i un ultim omagiu lui Constantin Popescu si exprimandu-si, totodata, sprijinul fata de Gica Popescu.

"Este un moment teribil, n-am apucat sa discut cu el, dar o voi face acum. E bine sa ne stie pe toti aproape. Dupa cum il stiu, cred ca o sa aiba puterea sa treaca peste", a declarat Dan Petrescu.
Ion Craciunescu, venit cu o coroana de flori la inmormantarea tatalui lui Gica Popescu. 

"I s-a intamplat acestui om intr-un scurt timp tot ce poate fi mai rau pe lume, adica el isi pierde libertatea si apoi moare ii moare una dintre cele mai scumpe persoane din viata sa. El a avut puterea sa domine un vestiar intreg, numai noi in Romania nu vrem sa-i recunoastem, un vestiar in Spania intr-o zona cu mari fotbalisti, numai noi, din pacate, nu avem in Romania capacitatea asta sa ne apreciem valorile. Asta e viata", a declarat Craciunescu.

Printre cei sositi la inmormantare a fost presedintele si Asociatiei Judetene de Fotbal Dolj, Silviu Bogdan, care a adus o coroana de flori si din partea antrenorului Stelei, Laurentiu Reghecampf si din partea formatiei Pandurii Targu Jiu.

De asemenea, coroane de flori a adus si fostul coleg al lui Gica popescu de la Universitatea Craiova, Gheorghita Geolgau, actualmente presedinte al CS Universitatea Craiova.

Geolgau a declarat ca a vrut sa fie alaturi de Gica Popescu pentru ca il stia si pe tatal acestuia si ca a vrut sa-i arate ca toti fostii colegi sunt alaturi de capitan in aceste momente grele.

Pe langa oameni din fotbal, au venit cu coroane de flori foarte multi locuitori din Calafat, dar si din alte localitati.

UPDATE ORA 08:30 Gica Hagi a ajuns la Calafat, la inmormantarea tatalui lui Gica Popescu. 

UPDATE ORA 08:00 Gica Popescu a ajuns in urma cu putin timp, acasa, la Calafat. Prima oprire a fost la Politia Municipala. Fostul international a fost inregistrat, asa cum se procedeaza la iesirea din penitenciar. Ceremonia de inmormantare va avea loc in jurul pranzului, la Cimitirul Central din Calafat. Dupa ce isi va ingropa tatal, cel mai probabi Gica va pleca impreuna cu sotia spre Bucuresti, pentru a-si vedea cei doi copii. Fostul international al Nationalei trebuie sa se intorca la Penitenciarul Rahova cel mai tarziu vineri, la ora 04:00 dimineata. 

In aceasta dimineata, in jurul orei 4.30 , fostul capitan al Nationalei a iesit pe poarta inchisorii, asteptat de sotia sa, Luminita.
Vizibil obosit si afectat de moartea tatalui sau, Gica Popescu s-a urcat in autoturism, fara sa faca nicio declaratie.
Costica Popescu a murit luni noapte, la 71 de ani, in urma unui infarct si va fi condus, astazi, pe ultimul drum.

Alaturi de capitanul generatiei de aur vor fi si prietenii si colegii sai, Gica Hagi sau Dan Petrescu.
Fostul capitan al nationalei era asteptat inca de miercuri la Calafat. Localnicii il stiu de mic si isi amintesc cum venea de mana cu tatal sau de la antrenamente. Ca intr-o presimtire sumbra, primul antrenor al lui Gica Popescu l-a visat pe tatal sau chiar in noaptea mortii.

"Vorbeam cu cineva care m-a intrebat ce mai face nea Costica. Iar eu, in vis, i-am spus nea Costica e bine, nu are cum sa nu fie bine. Dimineata am aflat ca a murit. Eu sunt convins ca Gica va avea puterea sa treaca peste aceste momente. Ar fi avut nevoie de mai mult timp pentru a-l petrece langa tatal sau", a spus Valentin Ghita, primul antrenor al lui Gica Popescu.

La casa lui nea Costica au venit si unii dintre fotbalistii Craiovei Maxima. Printre ei si Rodion Camataru, unul dintre cei mai buni atacanti pe care i-a avut in anii '80 nationala, si prieten cu tatal lui Gica Popescu.

"Nea Costica s-a ocupat de el, a fost in permanenta langa el. Mai mult cred ca a contat si amaraciunea. Era un om care s-a consumat foarte mult", a spus fostul atacant.

In spatele carierei lui Gica Popescu, dincolo de munca si ambitie, s-a aflat si tatal sau. Cel care, inainte de a muri, l-a incurajat sa fie puternic, atunci cand a fost condamnat. 

"Eu i-am spus sa fie tare, ca mai multa lume a trecut prin asa ceva si nu se termina pamantul cu el", i-a transmis atunci nea Costica fiului sau.

Padawan.

Padawan.
Membru
Mesaje : 8
Multumiri : 10
Condoleante familiei "Popescu" .